Cevap ( 1 )

 1. Türkiye ENOSİS’e engel olmak ve adadaki Türklerin güvenliğini sağlamak amacıyla Başbakan Bülent Ecevit, İngiliz Hükümeti’yle görüşmelerde bulunduktan sonra 20 Temmuz 1974’te “Kıbrıs Barış Harekâtı”nı başlattı, iki kez harekât düzenleyen Türk birlikleri adanın 1/3′ üne hâkim oldu. 

  Bu gelişmeler Türkiye ile Yunanistan’ı bir savaşın eşiğine getirdiği için Güvenlik Konseyi harekete geçti. Güvenlik Konseyi Türk Silahlı Kuvvetleri Ada’ya çıkartma yaptığı gün, tarafları ateşkese çağırdı ve bütün yabancı kuvvetlerin Ada’dan çekilmesini istedi. Türkiye bu karara uyarak ateşkes imzaladı. 22 Temmuz 1974’te ateşkes yapıldı ve I. Kıbrıs Harekâtı sona erdi. 

  23 Temmuz 1974’te Yunanistan’da hükümet değişikliği oldu. Constantin Karamanlis milli birlik hükümetini kurdu. Kıbrıs’ta da Glafkos Klerides iktidara geldi. 

  Bu harekâttan sonra ABD Türkiye’ye hem ekonomik hem silah ambargosu koyduysa da bir süre sonra bu ambargonun kalkmasıyla ilişkiler normale döndü. 

  Türkiye, Yunanistan ve İngiltere arasında Cenevre Görüşmeleri yapıldı. Ancak bu arada Ada’da ateşkes koşullarına uyulmayarak çatışmalar devam ediyordu. 

  Türk Silahlı Kuvvetleri, 14 Ağustos 1974’te II. Kıbrıs Harekâtı’na başladılar. Bu harekât da 16 Ağustos 1974’te ateşkes yapılmasıyla sona erdi. Bu arada Türk Silahlı Kuvvetleri Ada’nın %38’ini ele geçirmişti. 

  2. Kıbrıs Harekâtı, dünya kamuoyunda Türkiye aleyhine bir hava doğmasına neden oldu. En büyük tepki de SSCB ve ABD’den geldi.

  Rum tarafının lideri de Aralık 1974’te Ada’ya dönen Makarios idi. 

  13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti kuruldu. Devletin başkanı Rauf Denktaş’tı. 

  12 Şubat 1977’de Denktaş ve Makarios arasında bir antlaşma imzalandı. Buna göre; “iki topluma dayalı federal bir cumhuriyet” esası kabul edildi. 

  Başlatılan toplumlararası görüşmelerden istenilen sonucun alınamaması üzerine 13 Şubat 1975 yılında Kıbrıs Türk Federe Devleti kuruldu. 

  BM sadece Kıbrıs Rumlarını Kıbrıs Hükümeti olarak tanıyınca, 15 Kasım 1983’de Kıbrıs Türk Federe Devleti Meclisi self determinasyon hakkını kullanarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilan etti. Rauf Denktaş da bu cumhuriyetin ilk cumhurbaşkanı oldu. BM Güvenlik Konseyi ise “Ada’da Kıbrıs Cumhuriyeti dışında başka hiçbir hükümetin tanınmaması” kararını aldı. 

Cevap bırak

Sorry, you do not have a permission to answer to this question .