Cevap ( 1 )

  1. İngiltere 1970’te Basra Körfezi’nden çekildikten sonra Şah burayı İran gölü haline getirmek istedi. Bu konuda Irak hep İran’ın karşısında oldu. Basra Körfezi’ne egemen olma, Arap dünyasındaki liderlik için rekabet, mezhep çekişmeleri ile gerginleşen iki devlet arasındaki mücadele, ABD ve SSCB’nin bölgeye müdahaleleriyle savaş durumuna dönüştü.

    1979’da İran’ın rejim değişikliği sebebiyle yaşadığı iç sorunlardan yararlanmak isteyen Irak, 1975 Cezayir Anlaşması’nı feshettiğini açıklayarak 22 Eylül 1980’de saldırıya geçerek Basra Körfezi’ne kadar ilerledi. Bir süre sonra İran savaşta dengeyi sağladı.

    Arap ülkeleri, Batılı ülkeler, SSCB ve ABD’nin müdahil olduğu ve iki tarafın birbirine üstünlük sağlayıp herhangi bir çıkar elde edemediği bu savaş 8 yıl sürdü. Bu süreç içerisinde dış müdahaleler o kadar yoğunlaştı ki, ABD’nin tüm ilişkilerini kestiği İran’a İsrail acılığıyla silah sattığı bile ortaya çıktı. Bu olay İrangate Olayı olarak tarihe geçmiştir.
    Her iki ülke açısından yıkım getiren bu savaş BM kararıyla nihayet 6 Ağustos 1988’de ateşkesin gerçeklemesiyle sona erdi.

    Bu savaş sonunda bir milyon insan hayatını kaybetti. İki ülkenin de ekonomik kaynakları yok oldu. Savaş aynı zamanda Arap birliğinin bozulmasına ve İsrail’in Orta Doğu’da daha serbest hareket etmesine zemin hazırladı.

Cevap bırak

Sorry, you do not have a permission to answer to this question .