Cevap ( 1 )

 1. Casablanca Konferansı (14–24 Ocak1943):  İngiltere-Churchill ve ABD-Roosevelt katılmıştır.

  Mihver Devletlerin kayıtsız şartsız teslim alınması için harekete geçilme kararı alınmıştır.

  Yalta Konferansı (4–11 Şubat 1945): ABDRoosevelt, İngiltere-Churchill ve SSCB-Stalin arasında Kırım’da toplandı. Gelecekteki barışın esaslarını saptamak amacıyla toplandı. 

  SSCB, Doğu Avrupa’dan ordularını çekmek ve serbest seçimlerin yapılması için söz verdi. SSCB Almanya’dan tazminat almayı garantiledi. SSCB, Japonya’ya karşı savaşa girmesine karşılık kurulacak Birleşmiş Milletler’de 3 sandalye aldı, en karlı devlet oldu.   

  San Francisco Konferansı (7 Mayıs 1945): 50 ülke temsilcisi katılmıştır. Almanya kayıtsız şartsız teslim oldu. Böylece Avrupa savaşı sona erdi. Birleşmiş Milletler’in resmen kurulduğu konferanstır.  

  Postdam Konferansı (17 Temmuz–2 Ağustos 1945): Berlin yakınlarındaki Postdam’da ABDTruman, İngiltere-Attlee ve SSCB-Stalin katılmıştır. Almanya’nın teslim olmasından sonra ortaya çıkan sorunları görüşmek, yapılacak barış antlaşmalarının temel şartlarını belirlemek amacıyla toplandı. Almanya ve başkenti Berlin ile Avusturya ve başkenti Viyana’nın dört işgal bölgesine ayrılarak ABD, İngiltere, Fransa ve SSCB yönetimine bırakılması kararlaştırıldı. SSCB’nin Boğazlardaki üs isteği reddedildi. 

Cevap bırak

Sorry, you do not have a permission to answer to this question .