Cevap ( 1 )

 1. Japonya’nın II. Dünya Savaşı sırasındaki yayılması hızlanınca, ABD bu ülkeye uyguladığı petrol ambargosunu sıkılaştırdı. Bu durumda Japon ekonomisi bir yıldan fazla dayanamazdı. 

  Japonya bunun üzerine 7 Aralık 1941’de ABD’nin Pasifik üstünlüğünü simgeleyen Honolu’daki deniz ve hava üssü Pearl Harlbour’a saldırdı. ABD’nin Pasifik donanmasıyla hava filosunun büyük bir bölümü yok edildi. 

  11 Aralık 1941’de ABD ile Almanya birbirlerine savaş ilan etti. 

  ABD Ocak 1942’de İngiltere, SSCB ve 22 devletin katılımı ile Birleşmiş Milletler İttifakı’nı kurdu. Böylece savaştan sonra kurulacak olan Birleşmiş Milletler Örgütü’nün temelleri atılmış oldu. 

  Japonya Pearl Harlbour’dan sonra ABD’nin Manila İngiltere’nin Singapur ve Hong Kong üslerini ele geçirdi. Daha sonra Birmanya ve Endonezya’yı alarak Hollanda’yı bölgede bitirdi. 

  Avustralya’da durdurulan Japonya, Mercan Denizi’nde ABD’ye yenildi. Japonya’nın ABD’nin Midway Saldırısının başarısızlıkla sonuçlanması Pasifik’teki savaşın seyrini etkiledi.   

  1. Dünya Savaşı’nın dönüm noktası 1943 yılıdır. Almanya’nın Stalingrad Muharebesi’ni kaybetmesi, Doğu Cephesi’nde ki gerilemenin başlangıcıdır.

  1943 yılında savaşın Müttefiklerin lehine dönmesi üzerine, Müttefik Devletlerarasında konferanslar yapılmaya başlanmıştır. Bu konferanslarda savaşın ve savaş sonrası gelişmelerin temelleri atılmıştır.

Cevap bırak

Sorry, you do not have a permission to answer to this question .