Cevap ( 1 )

 1. Albert Einstein Kimdir?

  Ünlü fizikçi Albert Einstein, bir Almandı. Doğum tarihi 14 Mart 1879’dur. Ulm adlı şehirde doğmuştur. Ancak doğumundan 6 hafta sonra Einstein’in ailesi Münih’e taşındı. ilk eğitimine burada başlayan Albert daha sonra ailesi İtalya’ya taşınınca Almanya’ya yerleşemedi ve kalan okul eğitimini İsviçre’de tamamladı.

  1896 yılında, Einstein, Zürih’te bulunan İsviçre Federal Politeknik Okulu’na kaydoldu. Burada Einstein matematik ve fizik dalında uzmanlaşmış bir öğretmen olmak için çalıştı. 1901’de eğitimini tamamladıktan sonra İsviçre vatandaşı oldu. Ancak, bir iş bulamayan Einstein, İsviçre Patent Ofisine teknik asistan olarak katıldı. Daha sonra 1905 yılında doktora yapmaya gitti.

  Einstein’ın İsviçre’deki patent ofisinde çalışmasına rağmen, bir yandan fizik alanındaki araştırmalarını sürdürdü.

  Oldukça verimli çalışmalar yaptı ve sonunda 1908 yılında Berne’de bir doktoraya katıldı. Bundan sonrasında Prag kentinde 1911 yılında teorik fizik dersi profesörü olmak için oraya gitti. Sonra Zürih’te 1909 yılında profesör unvanını kazandı. Ancak 1912’de Zürih’e profesör olmak için geri döndü.

  1914 yılında Kaiser Wilhelm Fizik Enstitüsü’nde göreve getirildi ve aynı zamanda Berlin Üniversitesi’nde fizik öğretmeni profesörü oldu.

  1914 yılında, Einstein Alman vatandaşlığını geri aldı ve 1933’e kadar vatandaşlığı devam etti. Amerika’ya giderek Princeton’da eğitim verdi ve 1940’ta Amerikan vatandaşlığı aldı. 1945’te emekli oluncaya kadar Princeton’da görevine devam etti.

   

  Einstein’ın çalışmalarının çoğu, fizikte var olan problemlerin çözümü ile ilgilidir. İlk olarak Newton’un mekanizma üzerindeki çalışmalarını ele aldı ve ikinci izafiyet teorisini benimsemesini sağlayan şey buydu. Brownian hareketini de açıkladı ve ışığın ışık özelliklerini inceleyerek, ışık foton teorisini ortaya attı.

  Dünyaca ünlü bir fizikçi olarak kabul edildi ve bu başarılar onu, birçok uluslararası üniversiteyi felsefe, tıp ve bilim alanında onursal doktora dereceleri ile tanıştırdı. Dünyanın dört bir yanında dersler verdi ve birçok ödül ve övgü kazandı.

  Einstein iki kez evlendi. İlk evliliği, 1903 yılında Mileva Mariç’e geldi ve çiftin bir kızı ve 2 oğlu vardı. Ancak, evlilik 1919’da sona erdi ve Einstein, kuzeni Elsa Lowenthal’i ile yeniden evlendi.

  Einstein, 18 Nisan 1955’te vefat etti. O zaman 76 yaşındaydı.

Cevap bırak

Sorry, you do not have a permission to answer to this question .