Cevap ( 1 )

 1. İkinci Arap-İsrail Savaşı’ndan sonra ülkelerini kurtarmak amacıyla Filistinliler örgütler kurdu. 1967 Savaşı’nda Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nin İsrail’in eline geçmesiyle bu örgütler, Yaser Arafat önderliğinde ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) çatısı altında birleştiler. 

  FKÖ’nün Batı Şeria ve Gazze’de bir Filistin Devleti kurma çalışmaları, 1974’te BM’nin FKÖ’yü Filistin’in tek temsilci olarak tanımasıyla sonuçlandı. 

  1987 yılının sonunda işgal altındaki Filistin topraklarında FKÖ’nün yönlendirmesiyle “Ayaklanma-intifada” başlatıldı. Dünya’da yankı uyandıran ve İsrail’i zor durumda bırakan bu intifada hareketinin sonunda 14 Kasım 1988’de “Bağımsız Filistin Devleti” ilan edildi ve Yaser Arafat Filistin Devlet Başkanlığına seçildi.

  Ekim 1991’deki Madrid Konferansı ile başlayan, 1993’de Oslo Görüşmeleri ile geliştirilen barış çabalarından bir sonuç alınamadı. İsrail, Filistin lideri Arafat’ı 2002 yılında Ramallah’taki karargâhında kuşatma altında tuttu. Arafat teslim olmaya zorlandı. Aynı yıl İsrail güvenlik gerekçesiyle Batı Şeria ile arasına sınır boyunca büyük bir duvar inşasına başladı.

  İsrail, 2004’te Gazze’ye “Refah operasyonu” adı verilen saldırılar başlattı. Bu operasyon, Yaser Arafat’ın ölümü sonrasında Filistin Devlet Başkanı olan Mahmut Abbas’ın İsrail ile yaptığı 2005’deki anlaşma ile sona erdirildi. 

  2007 sonrasında İsrail ile Filistin arasında iki devletli çözüm esasına dayanan ‘Anna Polis’ toplantısı yapıldıysa da sonuç alınamadı. 2008 sonlarında İsrail’in Gazze üzerinde başlattığı saldırılarla iyice çıkmaza giren Filistin sorunu, Orta Doğu’da çözüm bekleyen önemli sorunlardan biri olmaya devam etmektedir. 

   

Cevap bırak

Sorry, you do not have a permission to answer to this question .