Cevap ( 1 )

 1. Irak’ta Monarşinin Yıkılması

  1 Şubat 1958’de Suriye ve Mısır Birleşik Arap Cumhuriyeti adı altında birleşti. 

  Monarşiyle yönetilen Ürdün ve Irak’ta 14 Şubat 1958’de Arap Birliği kuracaklarını açıkladılar.

  Arap Birliği’ne karşı Mısır tepki gösterirken, Irak’ın kendi içinde de bu birliğe karşı bir muhalefet oluştu. General Kasım, Bağdat’ta 14 Temmuz 1858’de ani bir darbe girişiminde bulunarak askeri birlikler kralın sarayına baskın yaptı. Saray muhafızları darbecilerle birlik oldu. Kral Faysal öldürüldü. Başbakan Nuri Said Paşa Bağdat’tan kaçmaya çalışırken yakalandı ve öldürüldü. Cumhuriyet ilan edildi.

  Irak’ta monarşinin sona ermesi, Mısır ve SSCB tarafından memnuniyetle karşılandı. Batı ise endişelidir. Irak’ta monarşinin yıkılması, Bağdat Paktı’na ve Batı’nın Ortadoğu’daki nüfuzuna bir darbe olmuştur. 

  1968’de Arap sosyalizminin yöntemleriyle birleşik ve laik bir Arap toplumu kurmayı amaçlayan BAAS Partisi ülke yönetiminde söz sahibi oldu. Yeni yönetim SSCB’den ekonomik ve askeri yardım almaya başladı. 

  Batı’ya dönük bir politika takip eden İran’ın Basra Körfezi’ne tek başına hâkim olmak istemesi iki ülke ilişkilerini oldukça gerginleştirdi. Ancak, Cezayir’in arabuluculuğu sayesinde 1975’te imzalanan Cezayir Anlaşması’yla Şattülarap Su Yolu’nun en derin yerinin sınır kabul edilmesi iki ülke arasındaki gerginliği bir süreliğine azalttı. 

Cevap bırak

Sorry, you do not have a permission to answer to this question .