Kıbrss Sorunu ve Türk Dış Politikasındaki Gelişmeler Nelerdir?

Soru
1 Cevap 288 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. KIBRIS SORUNU 

  Kıbrıs, 1954 yılından itibaren Türkiye Yunanistan arasında sorun oldu. 

  Rumlar, ENOSIS (Kıbrıs’ı Yunanistan’la Birleştirme) düşüncesi doğrultusunda 1955’te

  EOKA (Kıbrıs Mücadelesi Rum Örgütü)’yı kurdular. 

  Rumlar, Türk köylerini basmaya başlayınca

  1958’de Kıbrıslı Türkler de Türk Mukavemet Teşkilatı’nı kurdular. 1959’da Türkiye Yunanistan başbakanlarının bir araya gelerek imzaladıkları Zürih ve Londra Antlaşmaları doğrultusunda, 1960’ta Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. Cumhurbaşkanlığına Rum lider Makarios, yardımcılığına da Türk lider Dr. Fazıl Küçük getirildi

  1963’te Makarios’un sunduğu Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasındaki değişiklik önerisini Türkiye’nin reddetmesi, onlarca Kıbrıslı Türk’ün öldürüldüğü “Kanlı Noel” denilen olayın yaşanmasına neden oldu. 

  Türkiye, Lefkoşa’nın Türk tarafını koruma altına aldı. Kıbrıs’ta Türklere karşı saldırıların devam etmesi üzerine adaya müdahale kararı alınca, ABD Başkanı Johnson’un 5 Haziran 1964’te Türklerin adaya çıkamayacağını bildiren mektubu geldi, 

  Başbakan İnönü yanıt olarak; 13 Haziran’daki mektubunda Türklerin öldürülmesi durumunda gerekenin yapılacağını bildirdi ve 21 Haziran’da ABD’ye gitti. Yunanistan ve Kıbrıslı Rumlarla görüşmelerin başlaması sağlandı. 

  Kasım 1967’de Kıbrıs Rumları, Türklerin toplu olarak bulunduğu Boğaziçi ve Geçitkale köylerine karşı harekete geçtiler. Bu olay üzerine Türk Hükümeti (Başbakan Süleyman Demirel) çıkartma gemilerine Kıbrıs’a gitmeleri için emir verdi. Ancak Yunanistan geri adım attı ve adadan bütün kuvvetlerini çekeceğini duyurdu. Türkiye de savaş hazırlıklarını durduracağını bildirdi. 1967 Kıbrıs Buhranı da bu şekilde atlatılmış oldu. 

  Rumlarla bir arada yaşamanın mümkün olmayacağını anlayan Kıbrıs Türkleri, 28 Aralık 1967’de “Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi”ni kurdular. Başkanlığına Dr. Fazıl Küçük, yardımcılığına da Rauf Denktaş seçildi. 

  1968’de meselenin çözümü için Rauf Denktaş ile Rum lider Klerides arasında ikili görüşmeler altı yıl sürse de başarılı olamadı. 

  Yunanistan’ın aynı zamanda Makarios ile de arası açılmıştı. Yunanistan, Kıbrıs’ı ilhak etmek istiyor ancak Makarios’u bunun için bir engel olarak görüyordu.

  1974’te EOKA’cı subaylar, ENOSİS’i gerçekleştirmek için Makarios’u bir darbe ile düşürdüler. Nikos Sampson’u cumhurbaşkanlığına getirirken “Kıbrıs Elen Cumhuriyeti”ni ilan ettiler. Bu durum,

  Yunanistan’ın Kıbrıs’a açık bir müdahalesiydi.

  Türkiye, Kıbrıs’taki yeni yönetimi tanımadı. Yunan cunta yönetiminin Kıbrıs’ta “Enosis Cumhuriyeti”ni ilan etmesi, Türkiye’yi Barış Harekâtı’na zorlamıştır. 

Cevap bırak

Sorry, you do not have a permission to answer to this question .