Cevap ( 1 )

  1. U–2 Olayı: Amerika, Sovyetlerin askeri faaliyetlerini yakından izlemek için istihbaratı yeni bir uçak olan U–2 ile yapmaya başlamıştı. Bu uçakların üsleri İngiltere, Almanya, Japonya ve Türkiye’de bulunuyordu. Buralardan havalanıp SSCB üzerinde uçuyorlardı. U–2 uçaklarından birinin düşmesi bu durumu ortaya çıkardı.

    Burada bahsettiğimiz U–2 Olayı ile Küba Füzeleri Buhranı arasında bir benzerlik vardır. 1962’de SSCB’de ABD’nin haberi olmadan ABD’ye çok yakın olan Küba’ya, ABD’ye yönelik füzeler yerleştirdi. 

    Küba Olayı, nükleer silahlar çıktığından beri ilk defa insanlığı nükleer savaşın eşiğine getirmesi açısından çok önemlidir. Olayın olumlu tarafı ise iki süper gücün nükleer bir savaşın çıkmasının an meselesi olduğunu görmeleri ve yumuşamanın zorunlu olduğunu anlamalarıdır. 

    Küba Buhranı dünyayı neredeyse üçüncü bir savaşın eşiğine getirmişti. BM’nin devreye girmesi ile karşılıklı olarak füzelerin sökülmesi kararlaştırıldı. SSCB Küba’daki füzeleri sökerken, ABD’de Türkiye’deki Jüpiter füzelerini söktü. Küba Buhranı karşılıklı olarak füzelerin sökülmesiyle atlatılmış oldu. Barışı kuvvetlendirmenin yolunun silahsızlanma ve nükleer silahların kontrol altına alınması olduğu anlaşılmıştı. Bu da yumuşamaya giden yolu açtı. 

Cevap bırak

Sorry, you do not have a permission to answer to this question .