Osmanlı veraset sisteminde ( tahta çıkma usulü ) yaşanan değişimleri kısaca yazınız.

Soru
1 Cevap 1634 görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1.         *  Osmanlının kuruluş dönemlerinde tahta çıkarken belli bir kural bulunmuyordu. Bu nedenle o dönmer taht kavgaları yaşanmıştır.
            *   I. Murat ülkenin sınırlarının parçalanmasını önlemek ve taht kavgalarını azaltmak için  ‘‘Ülke hanedanın ortak malıdır’’ anlayışının yerine ‘‘Ülke padişahın oğullarının malıdır’’ anlayışını getirdi. ,
            *  II. Mehmet (Fatih Sultan Mehmet) Kardeş Katli ilkesini getirdi. Yani tahta geçen padişahın devletin varlığını sürdürebilmesi, selameti için kardeşlerini katledebilirmesinin (Kut alayışı gereği kanlarını dökmeden boğarak öldürülmesi ) yolunu açtı.
            *  I. Ahmet Kardeş Katli ilkesini kaldırarak Ekber ve Erşet (yaşı en büyük hanedan üyesinin tahta geçmesi) uygulamasını getirdi.
            *   Padişahın erkek çocuklarına Şehzadeler Lala(Padişah öğretmeni) denilen öğretmenler ile devlet yönetim tecrübesi kazanmak için illere(Sancak) vali olarak gönderilirdi. Sancağa çıkma denilen bu sistem III. Mehmet döneminde kaldırıldı ve o dönemden sonra devlet yönetimi tecrübesi olmayan padişahlar başa geçti.

Cevap bırak

Sorry, you do not have a permission to answer to this question .