Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’un kazanılmasında Mustafa Kemal’in rolünü örneklerle açıklayınız.

Soru
1 Cevap 1025 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Atatürk Sakarya Muharebesinde ve Büyük Taarruz’da tekalifi milliye emirlerini uygulamış, Bu emirler ile Türk milletinin, halkın; kadın , erkek, köylü mal mürk can her türlü desteği ve yardımını alarak ordunun maddi manevi güç kazanmasını sağlamıştır.
  Sakarya Meydan Savaşında Mustafa Kemal, atından düşerek yaralandığı hâlde savaşı bırakmamış, cephe karargâhından idare etmiştir. Türk ordularının Başkomutanı Mustafa Kemal, savaşın en kritik noktasında savaş tarihine “topyekün savaş” olarak geçen “hattı müdafa yoktur sattı müdafa vardır. Vatanın her karış toprağı milletin kanıyla sulanmadıkça bırakılamaz” diyerek tarihî emrini verdiği Yunanlar lehine görünen savaşı tersine çevirmiştir. Tekalifi milliye emirlerini uygulamıştır. Türk ordusu Atatürk’ün emriyle 10 Eylül 1921’de karşı saldırıya geçmiştir. 13 E ylül’de Sakarya Nehri’nin doğusu Yunanlardan tamamen temizlenmiştir.

  Büyük Taarruz’da Atatürk orduya Başkomutanlık etmiştir.
  Tüm yabancı istihbarantından taaruzu gizli tutmayı başarmış, taarruzdan 1 gün önce yabancı ülkelerle olan tüm haberleşmeleri kestirmiştir. Akşehir’e yani batı cephesi karargahına ulaşarak 26 Ağustos 1922 sabah 4’de düşmana saldırı emrini Cephe komutanına vermiştir.
  26 Ağustos 1922 sabahı 5.30 ’da, Afyon Kocatepe’den Atatürk komutanlığında Türk topçusunun ateşi ile ani bir baskın şeklinde Büyük Taarruz başlatılmıştır.
  Milletin o döneme kadar geçirdiği savaşlar, yoksulluk ve yokluğa rağmen dirayetli, inançlı ve kararı davranıp, silah arkadaşlarının dahi cinayet olarak gördüğü taarruzda zafer kazanmıştır.

Cevap bırak

Sorry, you do not have a permission to answer to this question .