Cevap ( 1 )

 1. Profesör Stephen William Hawking

  Profesör Stephen William Hawking, 8 Ocak 1942’de İngiltere’nin Oxford kentinde doğdu. Anne-babasının evi, kuzey Londra’daydı ama ikinci dünya savaşı sırasında Oxford, bebek sahibi olmak için daha güvenli bir yer olarak görülüyordu. Sekiz yaşındayken ailesi Londra’nın 20 mil kuzeyindeki St. Albans şehrine taşındı. 11 yaşındayken Stephen, St. Albans Okulu’na ve ardından University College, Oxford’a (1952) gitti; Babasının eski koleji. Stephen babasının tıp bölümünü tercih etmesine rağmen matematik okumak istedi. Matematik bölümü Kolejinde mevcut değildi, bunun yerine fizik peşinde koştu. Üç yıl sonra ve çok fazla çalışmadığı halde, doğa bilimlerinde birinci sınıfı onur derecesiyle tamamladı.

  Cambridge Üniversitesi’nde Uygulamalı Matematik ve Teorik Fizik Bölümü’nün (DAMTP) kozmolojide araştırmalar yaptı.

  Doktorasını (1965) ‘ Genişleyen Evrenlerin Özellikleri ‘ başlıklı tezi ile kazandıktan sonra, önce bir araştırma görevlisi (1965), sonra da Gonville & Caius Üniversitesinde Bilim (1969) ‘da Farklılık Araştırmacısı oldu. 1966’da “Singularities ve Space-time Geometry” adlı eseriyle Adams Ödülü’nü kazandı. Stephen Astronomi Enstitüsü’ne (1968) geçti, daha sonra DAMTP’ye (1973) dönerek araştırma görevlisi olarak çalıştı ve ilk akademik kitabını yayınladı.

  Stephen, Royal Society (1974) ve California Institute of Technology’de (1974) Sherman Fairchild Distinguished Scholar’ın bir üyesi olarak seçildi

  Profesör Stephen Hawking, evreni yöneten temel yasalar üzerinde çalışmıştır. Roger Penrose ile Einstein’ın genel görelilik kuramının mekânı ve zamanı ima ettiğini Büyük Patlamada bir başlangıca ve karadeliklerde bir sona sahip olacağını gösterdi (1970). Bu sonuçlar, genel göreliliğin, 20. yüzyılın ilk yarısının diğer büyük bilimsel gelişimi olan kuantum teorisi ile birleştirilmesinin gerekli olduğunu gösterdi. Keşfettiği böyle bir birleşmenin bir sonucu kara deliklerin tamamen siyah olmaması, daha ziyade ‘Hawking’ radyasyonunu yayması ve nihayetinde buharlaşması ve ortadan kalkmasıdır (1974). Başka bir varsayım ise, evrenin hayali zamanda sınır veya sınır içermemesidir. Bu, evrenin başladığı yolun bilim yasaları tarafından tamamen belirlendiği anlamına gelir.

  Profesör Stephen Hawking’in on üç onur derecesi var. CBE (1982), Şeref Şeridi (1989) ve Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası (2009) ile ödüllendirildi. Birçok ödüle, madalyaya ve özellikle de Temel Fizik ödülüne (2013), Copley Medal’a (2006) ve Kurt Vakfı ödülüne (1988) layık görüldü. Royal Society Üyesi ve ABD Ulusal Bilimler Akademisi ve Pontifical Sciences of Sciences üyesidir.

  1963’te Stephen, 21. doğum gününden kısa bir süre sonra, bir Motor Nöron Hastalığı formu olan ALS teşhisi kondu. Tekerlekli sandalyeye bağlı olmasına ve iletişim için bilgisayarlı bir ses sistemine bağlı olmasına rağmen, Stephen kapsamlı bir seyahat ve halk konferansları programının yanı sıra, teorik fizik alanındaki araştırmalarıyla aile yaşamını (üç çocuğu ve üç torunu vardır) birleştirmeye devam etti. 14 Mart 2018 tarihinde hayata veda etti.

Cevap bırak

Sorry, you do not have a permission to answer to this question .