Cevap ( 1 )

  1. Ermeni diasporası ve bazı devletler politik amaçlarla Ermeni meselesini yeniden canlandırmıştır. Bu bağlamda diaspora iddialarını dünyaya tanıtmak ve Türkiye’ye kabul ettirmek, Türkiye’den tazminat ve toprak almak son aşamada da büyük Ermenistan hayalini gerçekleştirmek için harekete geçti. 

    Türkiye siyasal terörle hem yurtiçinde hem de yurtdışında 1975 yılında Ermeni terör örgütü ASALA ile tanıştı. ASALA, bağımsız bir Ermenistan’ın kurulması ve 1915 yılında gerçekleştiği iddia edilen sözde Ermeni soykırımının kabul ettirilmesi için çalışmıştır.

    Bu amaçla propaganda faaliyetlerine başlayan Ermeniler “Ermenistan Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu” adı verilen ASALA adlı terör örgütünü kurdular. 

    1973’te Los Angeles’te Başkonsolos Mehmet Baydar ve yardımcısı Bahadır Demir’in bir Ermeni teröristi tarafından katledilmesi, Ermeni iddialarının dünya kamuoyuna duyurulması için yeni bir yöntemin ortaya çıkmasına sebep oldu. 

    Ermeni ASALA’nın 1973’te başlatarak 1994 yılına kadar devam ettiği terör faaliyetlerinde çoğu diplomat olan 35 Türk şehit edilmiştir. 

Cevap bırak

Sorry, you do not have a permission to answer to this question .