Cevap ( 1 )

 1. ABD, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ni (NASA) kurup, ilk uzay uydusunu fırlattı.

  Rus kozmonot Yuri Gagarin, Vostok–1 uzay aracıyla 1961’de uzaya giden ilk insan oldu. Amerikalı astronot Neil Armstrong’un 21 Temmuz 1969’da aya inmesiyle uzay liderliği ABD’ye geçti. 

  Uzay egemenliğini kapsayan “Uzay Hukuk” tartışmalarında BM, 1961’de aldığı bir kararla, uzayın ve gök cisimlerinin hiç bir devletin egemenliği altına alınamayacağını kabul etti. 

  1964 Tokyo Olimpiyatları canlı televizyon yayını ile tüm dünyaya ulaştırıldı. 

  1970’de ilk kişisel bilgisayar üretildi. 1978’te üretilen APPLE’ın fabrikalarda kullanılmasıyla bilgisayar, sanayi alanına girmiş oldu. 

  İletişimdeki bu sınır tanımaz gelişme internet’i ortaya çıkardı. 1969 yılında ilk olarak ABD’de bilim adamları arasında iletişim sağlamak maksadı ile ARPANET kuruldu.

  1991’de ABD’de internetin ticari amaçla kullanımını engelleyen tüm kısıtlamalar kaldırıldı. Bir yıl sonra grafik web tarayıcı “Mozaik” devreye girmiş ve internetin bir alt kümesi olan “World Wide Web” in (geniş dünya ağı) yıllık büyüme hızı artmaya başlamıştır. 

  İlk haberleşme uydusu (Telstar 1), İlk sınaî robot, İlk uzay yürüyüşü, Ay etrafında ilk pilotla uçuş (20 Şubat 1962 John  Glenn ABD),  İlk kalp nakli,  Mikro işlemci (Intel),  Videokaset ve video disk,  Hafıza kartı,  Hepatit B aşısı,  Nötron bombası,  MR, CD, bu dönem icat ve gelişmeleridir.  Rock And Roll etkisini sürdürmüş, Heavy Metal gibi yeni müzik türleri ortaya çıkmıştır. Rolling Stones grubu döneme damgasını vurmuştur. 

  Bilimsel ve teknolojik gelişmelerle ulaşılan düzey ve gelecek konusunda bilinmezlik, edebiyatta post modern (modern ötesi) anlayışın bu dönemde hâkim olmasına yol açmıştır. 

  1960–1980 yılları arasında düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nda ilk şampiyonluğu Brezilya aldı. Avrupa Futbol Şampiyonası, UEFA tarafından 1960’ten itibaren 4 yılda bir düzenlenecek şekilde organize edildi. 1951 ‘den itibaren yapılan Akdeniz Oyunlarına Türkiye 1971 ‘de ev sahipliği yaptı. 

  UEFA tarafından 1971’de organize edilen UEFA kupası, Avrupa şampiyonlar liginden sonra en değerli kupa ve en çok takımın katıldığı futbol turnuvası oldu. Her iki şampiyona da her yıl düzenlenmektedir. 

  FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) tarafından 4 yılda bir Dünya Basketbol Şampiyonası düzenlenmeye başlandı. FIVB (Uluslararası Voleybol Federasyonu) Dünya Voleybol Şampiyonası’nı 1962’den itibaren aynı şekilde, 4 yılda bir düzenlemeye başladı. 

Cevap bırak

Sorry, you do not have a permission to answer to this question .